תוכניות אד"ם – ארגז כלים דרך משמעות

תוכניות אד"ם – ארגז כלים דרך משמעות

דוגמה יום אימון ערכי למפקדים:

army4רציונל היום – המשימה החינוכית
בשל האינטנסיביות הרבה של הפעילות הצבאית, קיימים אתגרים ערכיים מרובים ומורכבים. לפיכך המשימה החינוכית, היא לפצח את "עשרת הדברות" (רוח צה"ל) דרך מתודולוגיות מגוונות, מקוריות ויצירתיות.
אימון החיילים והמפקדים בהתמודדות עם דילמות באופן בטוח, בתנאי מעבדה וללא ההשלכות המעשיות של קבלת ההחלטות בשטח, יאפשר ברגע האמת, תגובה מהירה, מדויקת ושקולה הנשענת על האימון המוקדם.

שותפים לעשייה – "חינוך במעשה"
ייחודו של "חינוך במעשה" הוא היכולת לבנות כלים חינוכיים אפקטיביים לטיפול בשאלות ערכיות מורכבות בצה"ל. לרשות "חינוך במעשה" עומד ניסיון של הובלת ותכניות חינוכיות בצה"ל, יכולות להנחיית מפקדים, תפיסה חינוכית מגובשת ועושר מתודי המחבר בין סוגיות ערכיות, רלוונטיות לחיי היחידה והתייחסות לאירועים אקטואליים.
הכלים החינוכיים דרכם המסרים עוברים ומבוררים הם סדנה אתגרית (ODT), טקסטים מהתרבות היהודית, הרצאות, סיורים ושימוש במדיה.

סדנאות על פי אוכלוסיות:

שם הפריט פירוט
יום ערכים במשימה
מ"כים
המפקד הזוטר נדרש להתמודד לראשונה בחייו המקצועיים עם דילמות מגוונות הנובעות מהמפגש בין תפקידי המפקד, עם צרכי החיילים, צרכי המשימה ועם עולמו האישי.
הלמידה ההתנסותית (ODT) הינה שיטת למידה הלקוחה מהעולם הצבאי ומבוססת על יצירת דילמות ערכיות מובנות וניתוח שלהן אחר כך בקבוצה.
יום ערכים במשימה
מ"מ
עמדת המ"מ מאתגרת בגלל המתח המאפיין דרג זה. מחד- המ"מ מוביל ביצוע משימות, מפקד על מפקדי משנה ועל מסגרת שלמה ומצד שני- עיצוב המדיניות ביחידה אינה בסמכותו. המ"מ נדרש להניע את החיילים תוך שמירה על התנהלות מוסרית ולהיות הדמות החינוכית המרכזית עבורם. בנוסף לכך, הוא עצמו מתמודד עם אתגרים אישיים בתפקיד.
הלמידה ההתנסותית (ODT) הינה שיטת למידה הלקוחה מהעולם הצבאי ומבוססת על יצירת דילמות ערכיות מובנות וניתוח שלהן אחר כך בקבוצה. נוסף על תרגילים התנסותיים נלמד טקסטים שיסייעו למ"מ לבצע את משימתו החינוכית במחלקה.
יום ערכים במשימה
מ"פ
הפלוגה מהווה את מסגרת השייכות המשמעותית הראשונה עבור החייל. המ"פ הוא המפקד המתווה את דמותה של מסגרת חשובה זו (מקצועיות, משמעת, ערכים ועוד).
יום העיון עוסק בשאלות של הנעת מערכת בהקשרים של ערכים לאור האתגרים שהתפקידים השונים מזמנים בעת הזאת.
חקר מקרה, שיתוף בחוויות אישיות ולמידת טקסטים רלוונטיים יפגישו את המפקד עם עולמו האישי, עם עולם הפיקוד על אתגריו השונים ועם שפה אתית ברורה. הסדנא תשלב פעילות ODT לימוד טקסטים וסיור.
יום ערכים במשימה
בכירים
תפקידם של המג"ד והמח"ט מורכב עקב השילוב בין אחריות על חיי אדם במסגרות מבצעיות לבין אחריותם על ממשקים חוץ צבאיים באזורי פעולתם (אזרחים, עיתונות, משקיפים, ארגוני זכויות אדם וכו'). היכולת להתנהל בו זמנית בעולמות שונים, לעיתים מנוגדים והפוכים באינטרסים שלהם, מאתגרת מאוד.
סיור וסדנה התנסותית יאפשרו חקר מקרה, לימוד טקסטים בנושא ומפגש רלבנטי ייתנו עומק ללמידה ותמיכה בהמשך ביצוע המשימה.
איך מזמינים אותנו?
"חינוך במעשה" הוא ספק מוכר של משרד הביטחון ברשימת המכונים
ניתן להזמין ימי עיון, סדנאות וסיורים של "חינוך במעשה" דרך מוקד שרותי חינוך: 03-7372062, 03-7374563, 03-7373591, 03-7372417

פנו אלינו לייעוץ ללא התחייבות – 052-8609620 שקד, 053-2443374 עמית

היכן אנו פועלים? כמוכם – בכל מקום, בכל זמן ובכל מזג אוויר!

"חינוך במעשה": המומחיות שלנו – האג'נדה שלך, המפקד!